Campionatul Euro-Asiatic de Taekwon-Do, Cipru, 2018

În data de 23-28 Octombrie s-a desfășurat Campionatul Euro-Asiatic la Taekwon-Do, de pe insula Cipru. La acest campionat au participat 10 sportivi din cadrul Clubului Stolas Leukas și au cucerit 23 de medalii și cațiva sportivi de la clubul Voievod.

IMG_5496

Trei din sportivii cu centuri negre seniori din echipă au paticipat și la versiunea WTF, unde au cucerit 3 medalii. Astfel, în total, echipa Moldovei au luat locul 4 în clasament general al competiției.

IMG_5034

IMG_5042

Cel mai mic participant al competiției a fost Emanuel Ilescu, 3 ani, care a cucerit prima medalie, o medalie de bronz.

Echipa a fost înalt apreciată de ceilalți sportivi și antrenori prezenți la competiție, și astfel, au putut zidi relații frumoase între ei.

44868770_1233921180084388_8058673229411123200_n

44900265_1234646950011811_2399383926586998784_n

Iată rezultatele competiției:

1. Ion Ilescu, Locul 1 Sparing WTF, Locul 1 Tull, Locul 1 Spargeri, Locul 1 Tull Cuplu și Locul 2 Sparing

44943325_1964488677177241_533858172830482432_n

2. Marika Ilescu, Locul 2 Sparing WTF, Locul 2 Tull, Locul 2 Sapring și Locul 1 Tull Cuplu

44946624_1234648420011664_196011222078849024_n

Pentru prima dată, sportivii noștri au participat la proba Tull Cuplu, și familia Ion și Marika Ilescu, au cucerit medalia de aur, fiind aplăudați de toată sala.

44789880_1233922240084282_2977679158206791680_n

Felicitări sportivilor și ne bucurăm pentru aceste rezultate frumoase.
Echipa aduce mulțumiri tuturor celor care au ajutat financiar și au făcut posibilă plecarea la acest campionat, inclusiv președintelui Clubului, Dl Vasile Filat.