2 Medalii la Campionatul European de Taekwon-Do, Italia, 2023

În data de 17-24 Aprilie 2023, s-a desfășurat Campionatul European de Taekwon-Do ITF în Italia orașul Jesolo. Lotul național a fost în componență de 8 atleți însoțită de antrenorul principal Filat Radu VI dan și arbitru Rotaru Tudor clasa A.

Unul din cel mai mare și mai greu campionat se desfășoară odată în an pe bătrânul continent european unde au participat 31 de țări, 755 sportivi, 70 de arbitri în total. Arena din centru orașului Jesolo a unit peste 1200 de persoane timp de o săptămână.

Sportivii noștri au cucerit 2 medalii la două probe diferite. Sparing și Power Test. Prima medalie de locul 3 a fost cucerită de sportivul Roșca Tudor la proba Sparing, categoria -64 kg.

Tot pe locul 3 s-a clasat sportivul Petrachii Filip la proba Power Test (Spargeri) din 15 sportivi.

Echipa a constat din următorii sportivi: Filip Petrachii, Igor Filimon, Ion Ilescu, Adal Tentiuc, Tudor Rosca, Mihaela Boț, Sorin Ciocîrlan. Sportivii noștri au obținut victorii în primele grupe și au învins sportivi din Spania, Ucraina, Cehia, Țara Galilor. Experiența luată va fi un pilot important pentru campionatul mondial care se va desfășura în luna August, în Kazahstan.

Aducem mulțumiri președintelui Federației, Maestrului Filat Vasile și Primăriei Chișinău pentru suportul acordat lotului național în participarea la acest campionat.